למדא - חנות הספרים של האוניברסיטה הפתוחה
האוניברסיטה הפתוחה

חיפושים נפוצים

למה בר מצווה ובת מצווה? חניכה, מגדר וראווה בתרבויות יהודיות
מספר קטלוגי
91417-802-5
 
 

למה בר מצווה ובת מצווה? חניכה, מגדר וראווה בתרבויות יהודיות

כותב:

מדוע חוגגים בר מצווה ובת מצווה כיום? האם אלו עדיין טקסי חניכה ואם כן - חניכה למה בדיוק? אם הם מציינים "זהות יהודית", איזו מין זהות זו? ומה תפקידה של תרבות הצריכה בכינון תחושת ההשתייכות היהודית בימינו? אם זו מסיבה בלבד, מדוע מושקעים בה כיום משאבים כה רבים בשעה שטקסים יהודיים אחרים הדלדלו או עברו מן העולם? שאלות אלו ואחרות נידונות בספר למה בר מצווה ובת מצווה? חניכה, מגדר וראווה בתרבויות יהודיות, המציג את ההיסטוריה האנתרופולוגית הגלובלית של אירועי המצווה.

הספר מציב את חגיגות בר ובת המצווה כחלק ממערכת חליפית של טקסי חיים בעידן המודרני, המושפעת מתפיסת הזמן החולף ומתרבות הצריכה. כן הוא מנתח את משמעויות הטקסים בתרבויות יהודיות שונות - ובהן התרבות ההלכתית, התרבות היהודית בהקשר ההיסטורי של האמנציפציה והתרבות הלאומית שהתפתחה ביישוב ובישראל - במטרה להצביע על ההבדלים ביניהן ביחס לתפיסות כמו ילדות, בגרות, מגדר, דת, זמן, משפחה יהודית וזהות יהודית.

פרופ' חזקי שוהם הוא ראש התוכנית ללימודי פרשנות ותרבות באוניברסיטת בר-אילן ועמית מחקר במכון שלום הרטמן בירושלים. מחקריו עוסקים בעיקר בהיסטוריה האנתרופולוגית היהודית המודרנית ובנקודות של מגע ועימות בין דת, לאומיות, תרבות הצריכה, ילדות, משפחה, רגשות, זמן ומרחב. ספריו הקודמים: מרדכי רוכב על סוס: חגיגות פורים בתל אביב ובנייתה של אומה חדשה (בר-אילן ובן-גוריון 2013); Israel Celebrates: Festivals and Civic Culture in Israel (Brill 2017).

יצא לאור : 02/2023

389 עמודים

* טעימת קריאה     

העגלה שלי

העגלה שלי
העגלה ריקה