למדא - חנות הספרים של האוניברסיטה הפתוחה
האוניברסיטה הפתוחה

חיפושים נפוצים

יוחנן המטביל: המאמין הנוצרי הראשון
מספר קטלוגי
91417-547-6
 
 

יוחנן המטביל: המאמין הנוצרי הראשון

כותבת:

יוחנן המטביל: המאמין הנוצרי הראשון מנתץ את התיזה הרווחת על הרקע הדתי של מי שנתפס כמבשר בואו של ישו, תיזה הממקמת את יוחנן המטביל ביהדות של תקופת הבית השני ומטשטשת את זיקתו לישו ולתיאולוגיה הנוצרית.

הנחת המוצא של ספר חדשני זה, לעומת זאת, היא שספרי הברית החדשה משקפים את לידתה של הנצרות כבר מנקודת מבט נוצרית. לפיכך לא ניתן להגיע דרכם אל הרובד ההיסטורי האותנטי של מחוללי הנצרות. הכותבת, ד"ר רבקה ניר, מערערת על התפיסה המקובלת בדבר הקשר החזק של יוחנן ליהדות ומבקשת למתוח קווי הפרדה ושוני ברורים בין המסורות הנוצריות על אודותיו לבין עולם האמונות והרעיונות היהודיים בני התקופה. לטענתה, שאותה היא מוכיחה תוך הסתמכות על מקורות בני

התקופה, כל מה שמסופר על יוחנן המטביל - מראהו, נוהג הטבילה שיסד, הזירה הגיאוגרפית שבה פעל, הנאומים שנשא וסיפור לידתו ומותו - יכולים להסתבר על כל פרטיהם אך ורק על רקע התיאולוגיה הנוצרית. חוקרים, תלמידי מחקר וכל מי שמתעניין בנצרות הקדומה וזיקתה ליהדות ימצאו ביוחנן המטביל: המאמין הנוצרי הראשון עניין רב.

ד"ר רבקה ניר היא חוקרת של הספרות האפוקליפטית וזיקתה לנצרות הקדומה, ופרסמה מאמרים וספרים בתחומים אלה. ניר לימדה באוניברסיטה הפתוחה וכתבה קורסים בנושאי הבית השני והנצרות הקדומה, בהם מרד בר-כוכבא והנצרות הקדומה.

שנת 2019

408 עמודים

* טעימת קריאה     

העגלה שלי

העגלה שלי
העגלה ריקה