למדא - חנות הספרים של האוניברסיטה הפתוחה
האוניברסיטה הפתוחה

חיפושים נפוצים

שירים בקנה - שירי פולקלור של חיילים וחיילות ישראלים
מספר קטלוגי
91417-003-0
 
 

שירים בקנה - שירי פולקלור של חיילים וחיילות ישראלים

כותבת:

הספר יצא לאור בהוצאת הספרים של האוניברסיטה הפתוחה

"רד אלינו אוירון/ קח אותנו ללבנון/ נילחם בשביל שרון/ ונחזור בתוך ארון" (שיר חיילים ממלחמת לבנון הראשונה). שירי חיילים הם מרכיב מרכזי בפולקלור הצהלי. אלה שירי עם קבוצתיים. הנוצרים לרוב על בסיס פעמונים פופולאריים ידועים. הם צומחים באופן ספונטאני וללא הכוונה מלמעלה, מושרים ומופצים על ידי חיילים למען עצמם במהלך שירותם הצבאי. החיילים מבטאים בהם את רחשי לבם באופן כן וברור, שכן אופי הסוגה מעניק להם חופש ביטוי המשוחרר כמעט ממגבלות חברתיות, וגאוות יחידה נבנית ומתעצבת סביבם.

הספר מספק גם התבוננות בהיסטוריה של הפולקלור הצבאי הישראלי והתיאור מקיף של מהלך תרבותי, הנפרס לאורך עשרות שנים, מהם אפשר ללמוד על התמורות שחלו ביחסו של הלוחם הישראלי למרחב הארץ ישראלי, לתפיסת הכוח הפיזי הנתון בידיו ולתפיסת הגבורה והמוות. השירים נבחנים אל מול נרטיבים אידאולוגיים הגמוניים ומבני עומק תרבותיים, ומן הספר עולה שניתן להניב תובנות בעלות משמעות אקטואלית מטקסטים הנתפסים כשוליים הזניחים וחסרי כל (או 'קול') נוכחות סמכותית במרחב התרבות הישראלית.

ד"ר חיה מילוא חוקרת פולקלור ישראלי, היא המרכזת המדעית של ארכיון הסיפור העממי בישראל ע"ש דב נוי, באוניברסיטת חיפה, ומרצה לפולקלור במכללה האקדמית עמק יזרעאל ובמכללה האקדמית אחווה.

360 עמודים

העגלה שלי

העגלה שלי
העגלה ריקה