למדא - חנות הספרים של האוניברסיטה הפתוחה
האוניברסיטה הפתוחה

חיפושים נפוצים

גלגוליו של רומן החניכה
מספר קטלוגי
10951-508-0
תחום: מדעי הרוח
נושא: ספרות

גלגוליו של רומן החניכה

כותבת:

"כל הילדים גדלים, חוץ מאחד", קובע ג'יימס מתיו בארי בפתיחה של פיטר פן (1911). "תמיד יודעים זאת אחרי גיל שנתיים. גיל שנתיים הוא תחילת הסוף". הצורך לגדול יכול הזדמנות נפלאה או קושי מייסר. ששת הרומנים שבהם עוסק ספר הקורס גלגוליו של רומן החניכה בוחנים את המעבר מילדות לבגרות מהיבטיו הגופנים, הרגשיים, החברתיים והמוסריים ומציגים אותו לעתים באופן אופטימי ולעתים פסימי.

הרומנים האלה משתייכים לז'אנר רומן החניכה, ה- Bildungsroman , שהופיע בגרמניה בשלהי המאה השמונה- עשרה והפך מאז לאחת התבניות הנרטיביות הפופולריות בתרבות המערב. מתוך הקשרים היסטוריים, חברתיים וספרותיים בוחן ספר הקורס את התפתחות הז'אנר על בסיס עיון בשש יצירות מרכזיות הממחישות את הגלגולים שעבר במאתיים השנים האחרונות, תוך שימוש בכלים פרשניים שונים- נרטולוגיים, פוליטיים, מגדריים, היסטוריציסטיים, פסיכולוגיים ואחרים - מציע הספר קריאה ברומנים:

וילהלם מייסטר-שנות החניכות מאת יוהן וולפגנג פון גיתה, ג'יין אייר מאת שרלוט ברונטה, תקוות גדולות מאת צ'רלס דיקנס, ג'וד האלמוני מאת תומס הרדי, תוף הפח מאת גינטר גראס וספר הדקדוק הפנימי מאת דויד גרוסמן. רומן החניכה, שתנועה של חיפוש ותעייה מאפיינת את גיבוריו, מסמל את המודרניות. הוא נוצר לאחר התמוטטות הסדר החברתי הישן בעקבות המהפכה הצרפתית והוסיף להתפתח במאה התשע-עשרה על רקע המתח בין עליית האינדיבידואליזם לבין גיבוש המעמד הבינוני.

הז'אנר, האופטימי ביסודו לגבי היחסים בין היחיד לחברה, עבר טרנספורמציה עם המעבר למאה העשרים והפך לזירה שבה נבחנים צדדיו האפלים והמטרידים של אידיאל החניכה וההתבגרות. הספר גלגוליו של רומן החניכה מצביע על האופן שבו משרטטים הרומנים הנידונים בקורס (במובלע ביצירות המוקדמות ובאופן חריף יותר ביצירות המאוחרות) את הקושי והדילמות שעמם מתמודד היחיד המנסה - או מסרב - להשתלב בחברה ולהיענות לתביעותיה.

ד"ר גליה בנזימן היא מרצה בכירה לספרות אנגלית והשוואתית, חברת סגל האוניברסיטה הפתוחה המחלקת לספרות, לשון, ואמנויות. היא מתמחה בספרות בריטית של המאה התשע- עשרה ובהיסטוריה של הילדות. ספרה Narratives of Child Neglect in Romantic And Victorian Culture ראה אור ב- 2012 בהוצאת פאלגרייב - מקמילן.

תאור הקורס

גלגוליו של רומן החניכה

ספרים נוספים בנושא לפתיחת הרשימה

העגלה שלי

העגלה שלי
העגלה ריקה