למדא - חנות הספרים של האוניברסיטה הפתוחה
האוניברסיטה הפתוחה

חיפושים נפוצים

מחקר חישובי במדעי הרוח - אסופת מאמרים
מספר קטלוגי
10837-504-9
תחום: מדעי הרוח
נושא: ספרות, לשון עברית, מדעי היהדות, פילוסופיה, בלשנות, היסטוריה

מחקר חישובי במדעי הרוח - אסופת מאמרים

עורכים:

האם עושרו של המידע ההיסטורי, התרבותי והיצירתי הנגיש לנו בעידן הדיגיטלי מחייב אותנו להשתמש במחשבים כדי לנתחו ולהבינו כראוי, או שמא גם בעידן עתיר נתונים זה, ואפילו כאשר אנו נעזרים במחשבים, עלינו להמשיך לאחוז באמנות הקריאה הישנה והטובה? אילו אפשרויות מעשיות ותיאורטיות עומדות לרשותנו בין שני הקטבים?

האסופה מחקר חישובי במדעי הרוח כוללת מאמרים נבחרים מן המיטב העולמי של מדעי הרוח הדיגיטליים והמחקר החישובי בספרות ובתחומי דעת הומניסטיים אחרים - כמעט כולם מתורגמים כאן לראשונה לעברית. קובץ ראשון מסוגו זה מציע מגוון נקודות מבט ייחודיות לדיון ביחסים הסבוכים בין פרשנות אנושית וניתוח ממוחשב.

אסופת המאמרים מתלווה אל הספר מילים שקולות: צעדים ראשונים במחקר הספרות החישובי, ושניהם, יחד ולחוד, מניחים יסוד עיוני איתן למדעי הרוח הדיגיטליים בישראל.

פרופ' אופיר מינץ-מנור הוא חבר סגל במחלקה להיסטוריה, פילוסופיה ומדעי היהדות באוניברסיטה הפתוחה ודיקן הלימודים האקדמיים שלה. מתמחה בספרות היהודית משלהי העת העתיקה ומימי הביניים ובמחקר ספרותי-מחשובי שלה. מחבר הספרים מגדר ומיניות בתרבות חז"ל (2016, האוניברסיטה הפתוחה) ואלעזר בירבי קליר - פיוטים לחנוכה (2022, יד יצחק בן-צבי).

ד"ר איתי מרינברג-מיליקובסקי הוא מרצה בכיר במחלקה לספרות עברית באוניברסיטת בן-גוריון בנגב. הוא מייסדה של המעבדה הספרותית הפועלת בה, ועומד בראשה. מתמחה בנרטולוגיה, במחקר חישובי, בספרות חז"ל ובשילוב ביניהם. מחבר הספר לא ידענו מה היה לו: ספרות ומשמעות באגדה התלמודית (2016, הוצאת הספרים של אוניברסיטת בר-אילן).

תאריך הוצאה לאור : 09/2022

150 עמודים

* טעימת קריאה     

תאור הקורס

מחקר טקסטואלי בעידן הדיגיטלי

ספרים נוספים בנושא לפתיחת הרשימה

העגלה שלי

העגלה שלי
העגלה ריקה