למדא - חנות הספרים של האוניברסיטה הפתוחה
האוניברסיטה הפתוחה

חיפושים נפוצים

מוסיקה פופולרית ותרבות בישראל
מספר קטלוגי
10785-503-3
תחום: מדעי הרוח
נושא: מוסיקה, תקשורת, סוציולוגיה ואנתרופולוגיה

מוסיקה פופולרית ותרבות בישראל

כותבים:

המוסיקה הפופולרית שנוצרה בישראל מגלמת אולי יותר מכל צורת אמנות אחרת את החתירה לכינונה של ייחודיות תרבותית ישראלית, את המחלוקות סביב הגדרתה של "ישראליות" ואת העמימות של מושג זה. המאפיינים של כל אחת משלוש תרבויות המוסיקה הפופולרית העיקריות בישראל - שירי ארץ-ישראל, פופ-רוק ישראלי ומוסיקה מזרחית - והיחסים ביניהן מייצגים על כן את המורכבות וההשתנות המתמדת של התרבות בישראל.

ספר זה מציג את התעשייה המוסיקלית בכל אחת משלוש התרבויות וכן את היחסים ביניהן, במונחים של זירת מיקוח ומאבק על הגדרתה של "ישראליות" במוסיקה הפופולרית, ובתוך כך על הגדרתה של "תרבות ישראלית" בכלל. ההיסטוריה הסגנונית של כל אחת מתרבויות אלה, המוסיקאים הבולטים, תופעות תרבותיות מרכזיות ושירים או אלבומים המזוהים אתן מוצגים ומנותחים.

הספר סוקר את עיקריה של המוסיקה הפופולרית בישראל ואת תפקידה בעיצובה של תרבות ישראלית, על צירים הנעים מ"שיר העמק" ועד "לו יהי", מ"יו-יה" ועד "לילה לא שקט", מ"הפרח בגני" ועד "רקדי", ומ"היום שהלכת" ועד "מהשמים". הספר ראה אור באנגלית בשנת 2004, ומופיע לראשונה בעברית ובו פרק חדש שנכתב למהדורה זו.

על המחברים: אדוין סרוסי עוסק בחקר המוסיקה בחברה ובתרבות היהודית בהווה ובעבר, בייחוד במוסיקה של היהודים בארצות האסלאם. במקביל הוא עוסק בהיבטים שונים של מוסיקה פופולרית ישראלית ובתוך כך שם דגש בזיקותיה למורשת היהודית הרבגונית שקדמה לה. הוא מכהן כפרופסור למוסיקולוגיה, מופקד הקתדרה על שם עמנואל אלכסנדר ומנהל המרכז לחקר מוסיקה יהודית באוניברסיטה העברית.

מוטי רגב חוקר תרבות בת-זמננו ומתמחה בעיקר בלימודי מוסיקה פופולרית. הוא מכהן כפרופסור לסוציולוגיה ועומד בראש התכנית לתואר שני בלימודי תרבות באוניברסיטה הפתוחה. פרסם את הספרים (Pop-Rock: Aesthetic Cosmopolitanism in Late ;Modernity (Polity, 2013) רוק: מוזיקה ותרבות (דביר, 1995); עוד וגיטרה (בית ברל, 1993), וכן מאמרים בכתבי-עת אקדמיים.

385 עמודים

תאור הקורס

מוסיקה פופולרית בישראל

ספרים נוספים בנושא לפתיחת הרשימה

העגלה שלי

העגלה שלי
העגלה ריקה