למדא - חנות הספרים של האוניברסיטה הפתוחה
האוניברסיטה הפתוחה

חיפושים נפוצים

תולדות הג'ז במאה ה-20
מספר קטלוגי
10719-501-8
תחום: מדעי הרוח
נושא: מוסיקה

תולדות הג'ז במאה ה-20

כותב:

תולדות הג'ז במאה ה-20 מתאר את שורשיה של מוזיקת הג'ז בארצות הברית, היווצרותה והתפתחותה המהלך המאה, ראשיתה במפגש ובהיתוך בין התרבות המוזיקלית האירופאית והאפריקאית שהתבטאו בשירת העבדים, מזמורי הדת ומופעי המינסטרלס. בהמשך מתוארים מאפייניהם של סגנונות הרגטיים והבלוז שהיו הבסיס למוזיקת הג'ז שצמחה תחילה בניו אורלינס ולימים התרכזה בעיקר בניו יורק.

במהלך הספר מתוארים מאפייניהם של סגנונות הג'ז המגוונים שהתפתחו מאז הקלטת יצירת הג'ז הראשונה בשנת 1917 בסגנון הדיקסילנד. אלה כוללים סגנונות כמו סווינג, ביבופ, קול הג'ז, ג'ז מודלי, ג'ז חופשי, פיוז'ן ועוד. הספר מעוגן בתמורות ובתהליכים חברתיים שהשפיעו במידה מכרעת על היווצרותה של מוזיקת הג'ז בארצות הברית ועל התפתחותה. הגזענות כלפי השחורים, שרווחה אז ועודנה שכיחה, השליכה באופן בולט על אופני התפתחות הג'ז.

בספר מתוארים ומנותחים יצירתם וסגנונם של פורצי הדרך והבולטים שבין נגני הג'ז, תרומתם הייחודית להתפתחות הג'ז והשפעתם על הנגנים שבאו בעקבותיהם. במסגרת תיאורים אלה מתמקד הספר באלתור המוזיקלי, אחד ממאפייניו המכוננים של הג'ז. לשם כך מוצגים ומוסברים המבנים המוזיקליים העיקריים והאופן שבו הנגנים מנהלים שיח מוזיקלי מאולתר על בסיס מבנים אלה.

בצד התיאורים, הניתוחים וההסברים, משובצים לאורך הספר עם ניתוחים מוזיקליים המתואמים לקוראים בעלי רקע מוזיקלי. אלה מסומנים בצורה גרפית מיוחדת כך שאפשר לדלג עליהם מבלי לפגום ברצף הקריאה. הספר משופע בהפניות להקלטות הממחישות את מאפייני סגנונות הג'ז, ההלחנה, הנגינה והאלתור שרווחו באותה עת. את רוב ההקלטות ניתן למצוא באתרי האינטרנט שונים ובראשם אתר יוטיוב .www.youtube.com

ד"ר דן כהן מרכז את לימודי תולדות הג'ז באוניברסיטה הפתוחה ועורך את סדרת קונצרטי הג'ז המתקיימים בקביעות בקמפוס האוניברסיטה ברעננה ושבהם מתארחים מיטב נגני הג'ז בארץ. הוא מרצה בתחומי תולדות הג'ז, מוזיקת עולם פסיכולוגיה של המוזיקה ומלמד אלתור ג'ז בטכניון ובאוניברסיטת חיפה. כהן הוא פסנתרן פעיל המרבה להופיע עם הרכבי ג'ז מגוונים. ביצועיו ליצירת הג'ז שהלחין כלולות בתקליטור Figment ( 1997), ובתקליטור Toreadore (2008).

תאור הקורס

תולדות הג'ז

ספרים נוספים בנושא לפתיחת הרשימה

העגלה שלי

העגלה שלי
העגלה ריקה