למדא - חנות הספרים של האוניברסיטה הפתוחה
האוניברסיטה הפתוחה

חיפושים נפוצים

שער לקבלה : נתיבות למיסטיקה יהודית -  כרך ב ניצנים
מספר קטלוגי
10678-002-6
תחום: מדעי הרוח
נושא: מדעי היהדות

שער לקבלה : נתיבות למיסטיקה יהודית - כרך ב ניצנים

כותבים:

רבים מגלים סקרנות כלפיה, ובשנים האחרונות אנשים ברחבי העולם החלו להתקרב אליה והשפעתה הולכת וגוברת. אולם מה בעצם ידוע לנו על הקבלה היהודית ? הספר מציג היבטים חדשים של מונחים שונים בתחום, סוקר את שורשי הקבלה ומתאר תפיסות ותופעות מרכזיות בה לצד מגוון דעות ומגמות סותרות, לעתים .בתוך כך הוא מפגיש את הקוראים והקוראות עם מבחר טקסטים קבליים בהקשרם ההיסטורי, מנתח אותם על פי זמנם ולשונם ומעניק כלים יישומיים להבנתם.

הכרך הראשון, שורשים, מציג את הנושא ואת הרקע המקראי שלו. הוא סוקר מושגים כגון סמל והתגלות, מציג את מחקר הקבלה, מתאר את המקרא כבסיס של המיסטיקה היהודית ומציע עיון בעריכתו, בתפיסת הרע, בנבואה ועוד. הכרך השני, ניצנים, עוסק ביסודות המיסטיים אצל חז"ל ובזרמים הגותיים בימי הביניים. הוא דן בנושאים כמו ספרות חז"ל, ספרות ההיכלות, חסידות אשכנז, החסידות המזרחית והאופן שבו הושפעה מהמיסטיקה המוסלמית, ומציג את רבי עקיבא והסיפור" ארבעה נכנסו לפרדס."

הכרך השלישי, פריחה, מתאר את הקבלה בפרובנס ובספרד ומספר על הפילוסופיה ועל הטקסטים הקבליים הכתובים הראשונים. הוא מציג אישים כמו הרמב"ן ור' אברהם אבולעפיה ודן בנושאים מרכזיים, כגון פירוש התפילות, משיחיות, הגאולה כהתעוררות פנימית ומצבים אקסטטיים.

הכרך הרביעי, זוהר, חושף את ספר הספרים של הקבלה ואת הטקסטים שקדמו לו .הוא דן בין היתר בסמלים זוהריים, במחלוקות בדבר זהות המחבר, בקנוניזציה, בתפוצה ובשפה של הזוהר.

תאריך הוצאה לאור : 06/2022

349 עמודים

תאור הקורס

מבוא לקבלה: המיסטיקה היהודית מראשיתה

ספרים נוספים בנושא לפתיחת הרשימה

העגלה שלי

העגלה שלי
העגלה ריקה