למדא - חנות הספרים של האוניברסיטה הפתוחה
האוניברסיטה הפתוחה

חיפושים נפוצים

ג'נוסייד: טיבט, 1950 - 2000 - השמדת תרבות; יח' 9
מספר קטלוגי
10664-009-7
תחום: מדעי החברה
נושא: מדע המדינה ויחסים בין-לאומיים, סוציולוגיה ואנתרופולוגיה, היסטוריה

ג'נוסייד: טיבט, 1950 - 2000 - השמדת תרבות; יח' 9

כותבת:

משנת 1949 ועד היום השמיד השלטון הסיני כ- 95 אחוזים מהמורשת התרבותית הייחודית של הבודהיזם בטיבט. לאחר מאות שנים שבהן נארג בגיאוגרפיה האדירה ורבת ההוד של טיבט אורח חיים אדוק, עשיר בטקסיו ובמרכיביו, סיפחה סין המאואיסטית את הטריטוריה הטיבטית וכפתה על יושביה חסרי האונים מהפכה פרולטרית אלימה שעמדה בניגוד מוחלט לכל הערכים וסדרי העולם המסורתיים שלהם. התנגדותם של הטיבטים הפתיעה בתקיפותה ובנחישותה את הסינים אך לא ריפתה את ידיהם מהמשך הדיכוי העיקש של החברה והתרבות הטיבטית המסורתית.

דיכוי זה עלה ביותר ממיליון קורבנות לאורך השנים. החברה הטיבטית התאפיינה בשיעור הנזירים הגבוה ביותר בעולם. הממסד הנזירי, בצד האצולה המקומית, שלט ביד רמה באוכלוסיה הטיבטית הפשוטה ובראש החברה כולה ניצב הדלאי למה, המנהיג הדתי והפוליטי גם יחד. ב- 1959 נמלט הדלאי למה מטיבט אל צפון הודו כדי לשמר את קיומו של הבודהיזם הטיבטי מחוץ להישג ידם של הסינים. ממקום גלותו הבטוח בדהרמסאלה הוא המשיך לעודד את הטיבטים להיאבק בסינים ולשמור על נאמנותם לאורח החיים הבודהיסטי המסורתי.

משמעותם של מאבק ונאמנות אלו מבחינתם של הטיבטים שנותרו בטיבט היא המשך האלימות הסינית וחוסר התוחלת שבמאבק עם כוח בלתי מנוצח. ספר זה הוא הראשון בעברית המתאר את המתרחש בטיבט משנת 1949 ודן באפשרויות השונות לפרש אירועים אלו מבחינה תיאורטית ביחס לאירועי ג'נוסייד אחרים בהיסטוריה.

תאור הקורס

ג'נוסייד (רצח עם)

ספרים נוספים בנושא לפתיחת הרשימה

העגלה שלי

העגלה שלי
העגלה ריקה