למדא - חנות הספרים של האוניברסיטה הפתוחה
האוניברסיטה הפתוחה

חיפושים נפוצים

המזרח התיכון בימינו: הפלסטינים - עם בפזורתו
מספר קטלוגי
10646-005-8
תחום: מדעי הרוח
נושא: היסטוריה

המזרח התיכון בימינו: הפלסטינים - עם בפזורתו

כותב:

הספר "הפלסטינים" - עם בפזורתו" שונה משאר ספרי הסדרה אך גם משתלב היטב בהגיונה הכולל. ייחודו שאין הוא עוסק באחת ממדינות האזור. במאה ה- 20 לא זכה העם הפלסטיני למימוש עצמי ממלכתי, למדינה כמסגרת לתהליכים ולתמורות שעברו וחוו רוב בני המזרח התיכון. חברו לכך סיבות רבות שחלקן נידונו בסדרות הקודמות, ואלה שהמרד הפסטיני בשנים 1936 - 1939 ועד ימינו אלה, מנותחות בהרחבה בספר זה.

ואלם דווקא שונות זו עושה את "הפלסטינים" - עם בפזורתו" למעין ציר המחבר אותו אל שאר ספרי הסדרה. הכישלון לכונן מדינה והתבוסה במאבק על הארץ פיצלו את העם הפלסטיני, חלק מהם נשארו על אדמתם ורבים נפוצו במרחבי האזור. העניין הפלסטיני היה לבעיה מרכזית בתולדות המזרח התיכון בכלל ובכמה ממדינותיו בפרט. תהפוכות גורלו של עם זה השתלבו בחילופי התקופות ובמאבק הזהויות שאפיינו את המרחב הערבי-האסלאמי במחצית השנייה של המאה ה- 20.

המחבר מנתח את הדינמיקה בחברה הפלסטינית ואת מעורבות המדינות הערביות מימי העלית החמולתית הוותיקה ובראשה חאג' אמין אל-חסיני, דרך המהפכנות הערבית בהנהגת מעמד הביניים ועליית ארגון הפת"ח, ועד התייצבות המדינות מצד אחד ועליית האסלאם הפוליטי מן הצד האחר, הבאות לידי ביטוי במאבק בין הפת"ח לחמאס על עתיד העם והאזור. עיקרו של הדיון בבדיקה דקדקנית וחסרת פניות של תפקודי ההנהגות הפלסיטיניות בתקופה הנידונה, ובהבהרת הקשר שבין תהפוכות הפוליטיקה לגורל ההמונים.

310 עמודים

תאור הקורס

המזרח התיכון בימינו

ספרים נוספים בנושא לפתיחת הרשימה

העגלה שלי

העגלה שלי
העגלה ריקה