למדא - חנות הספרים של האוניברסיטה הפתוחה
האוניברסיטה הפתוחה

חיפושים נפוצים

אחותן הקטנה של החכמות: המחשבה המדינית היהודית בימי הביניים
מספר קטלוגי
10585-001-0
תחום: מדעי הרוח
נושא: מדעי היהדות

אחותן הקטנה של החכמות: המחשבה המדינית היהודית בימי הביניים

כותב:

המחשבה המדינית היהודית של ימי הביניים הייתה תוצר של המפגש המתוח בין המסורת המדינית היהודית כפי שהתגבשה בספרות המקראית ובספרות חז"ל, לבין הפילוסופיה המדינית היוונית של אפלטון ואריסטו, כפי שזו הועברה לימי הביניים בתיווך אסלאמי בכתביהם של אלפראבי, אבן רשד, אבן באג'ה ואחרים. המחשבה המדינית היהודית התמודדה עם הפילוסופיה המדינית היוונית בתיווך אסלאמי בדרכים שונות, וספר זה עוסק ברכיביו העיקריים של המפגש הזה.

נבחנים בו הנושאים המרכזיים שעמם התמודדו המלומדים היהודים בימי הביניים: שאלת טבעו המדיני של האדם ותכלית קיומה של המדינה; הנבואה כתופעה פוליטית ותורת ההידמות לאל; תפיסת החוק - אלוהי, אנושי וטבעי; תורת המשטרים - מלוכה לעומת רפובליקה; והמשיחיות כתופעה פוליטית. הספר מסתיים בהצגת תהליכי המעבר מהמחשבה המדינית הימי-ביניימית אל המחשבה המדינית היהודית של ראשית העת החדשה כפי שבאו לידי ביטוי בהגותו של שפינוזה.

אברהם מלמד הוא פרופסור למחשבת ישראל בחוג לתולדות ישראל, וראש הקתדרה ע"ש וולפסון לחקר המורשת ההגותית היהודית באוניברסיטת חיפה. פרסם מחקרים רבים העוסקים במגוון היבטים של המחשבה היהודית בימי הביניים ובראשית העת החדשה, בייחוד בתחומי המחשבה המדינית וההיסטוריה הרעיונית והתרבותית.

362 עמודים

תאור הקורס

המחשבה המדינית היהודית בימי-הביניים

ספרים נוספים בנושא לפתיחת הרשימה

העגלה שלי

העגלה שלי
העגלה ריקה