למדא - חנות הספרים של האוניברסיטה הפתוחה
האוניברסיטה הפתוחה

חיפושים נפוצים

גם זו פילוסופיה של ההיסטוריה לעיצוב האנושות
מספר קטלוגי
10513-532-1
תחום: מדעי הרוח
נושא: היסטוריה

גם זו פילוסופיה של ההיסטוריה לעיצוב האנושות

כותב:

"גם זו פילוסופיה של ההיסטוריה לעיצוב האנושות" היא מסה חלוצית המבשרת את הלאומיות המודרנית. מחברה, ההוגה והתיאולוג יוהאן גוטפריד הרדר, קרא תיגר על המשכילים בני עידן הנאורות ועל כוחה של התבונה לשחרר את האנושות מן העריצות ומן הבערות. במסה שלפנינו תיאר הרדר את תולדות האנושות כמסע מילדות אל בגרות.

במסע זה לכל אומה יש משטר, תרבות ואמונה המיוחדים רק לה. על ההיסטוריון החוקר זמנים עתיקים ותרבויות זרות, כך טען, מוטל להיכנס לנעליהם של בני הזמן והמקום ולא לשפוט אותם על פי עולם הערכים של הגבר האירופאי המשכיל, בן המאה ה-18: "היכנס-נא אל העידן, אל חבל הארץ, אל ההיסטוריה כולה", כתב, ו"ההרגש כאילו אתה שם". לתביעה זו נודעה השפעה מרחיקת לכת על דיסציפלינות מחקר מודרניות, בהן ההיסטוריה, האנתרופולוגיה, הפילוסופיה, האסתטיקה, חקר הספרות וההרמנויטיקה.

האם שלל הרדר את עקרונות המוסר האוניברסליים? האם בישר את הלאומנות הגרמנית במאה ה-20 ואת תוצאותיה המחרידות? במבוא המלווה את החיבור בוחנת חוקרת הספרות והתרבות הגרמנית ד"ר יעל אלמוג את השאלות הללו ומציעה להן תשובה מורכבת.

יוהאן גוטפריד הרדר (1744-1803) חי ופעל בגרמניה בימים הסוערים שקדמו למהפכה הצרפתית ובמהלכה. הוא עסק בתחומי דעת מגוונים, בהם פילוסופיה, ספרות ותיאולוגיה. בנעוריו למד אצל עמנואל קאנט אך הפך למבקר חריף של הגותו. הרדר נחשב לעתים קרובות למבשר של הזרם הרומנטי ואף של הפילוסופיה של גאורג וילהלם פרידריך הגל.

מועד הוצאה לאור: 03/2023

177 עמ'

* פתח דבר     

תאור הקורס

נאורות, רומנטיקה ולאומיות גרמנית

ספרים נוספים בנושא לפתיחת הרשימה

העגלה שלי

העגלה שלי
העגלה ריקה