למדא - חנות הספרים של האוניברסיטה הפתוחה
האוניברסיטה הפתוחה

חיפושים נפוצים

במבט לאחור, קריאה חוזרת בקולנוע הישראלי
מספר קטלוגי
10421-513-2
תחום: מדעי הרוח
נושא: קולנוע

במבט לאחור, קריאה חוזרת בקולנוע הישראלי

כותבים:

במבט לאחור: קריאה חוזרת בקולנוע הישראלי 1990-1948 מציע התבוננות מחודשת בקולנוע הישראלי מנקודת מבט היסטרית רחבה, ולאור מחקר תיאורטי עדכני בארץ ובעולם. ייצוגים קולנועיים שנראו בשעתם תמימים לכאורה מתגלים, במבט לאחור, כטומנים בחובם מהות שונה ובעלת משמעות מכוננת. לא אחת, הדיבור על מלחמה אחת מסווה את הדיבור על מלחמה אחרת, ואפילו סרטים שהציגו מראית עין של "מחוץ לזמן ולמקום" חושפים את הטראומה המודחקת של המלחמה.

עיקר החידוש בספר הוא אפוא ההתמקדות ב"שיח הנורמליזציה של המלחמה" בעשורים הראשונים של הקולנוע הישראלי, שנים שבהן הישנותן של מלחמות נתפסה כגזירת גורל וימי הרגיעה שלאחר המלחמה לא היו אלא עתות ביניים בהמתנה לפרוץ המלחמה הבאה. הספר מנתח את הסרטים ומצביע עח אופני הייצוג של "שיח נורמליזציה" זה כפי שהם משתקפים בעיצוב אמצעי המבע הקולנועי.

הסרטים הנידונים בספר: גבעה 24 אינה עונה; הם היו עשרה; סלאח שבתי; צ'רלי וחצי; הוא הלך בשדות; כל ממזר הוא מלך; שלושה ימים וילד; מציצים; הצילו את המציל; שלום תפילת הדרך; סוסעץ; מסע אלונקות; צלילה חוזרת; עד סוף הלילה; החולמים; נועה בת 17; אוונטי פופולו; בלוז לחופש הגדול; עתליה

202 עמודים

תאור הקורס

מבוא לקולנוע ישראלי

ספרים נוספים בנושא לפתיחת הרשימה

העגלה שלי

העגלה שלי
העגלה ריקה