למדא - חנות הספרים של האוניברסיטה הפתוחה
האוניברסיטה הפתוחה

חיפושים נפוצים

לאומים ולאומיות
מספר קטלוגי
10374-511-3
תחום: מדעי הרוח
נושא: מדע המדינה ויחסים בין-לאומיים, היסטוריה

לאומים ולאומיות

כותב:

מקובל לראות בלאומיות רגש של זהות שנוצר מתוך מחשבה רומנטית ואהבת המולדת. ואולם, בחיבור מופת זה טוען ארנסט גלנר, מחשובי התיאורטיקנים בתחום, כי הלאומיות המודרנית צמחה דווקא בעקבות התפתחויות כלכליות, חברתיות ופוליטיות המאפיינות את העידן התעשייתי, ולמעשה נולדה מתוך צורך שעיקרו חומרי. גלנר מתייחס כאן גם ללאומיות היהודית והישראלית, ובפרט לתנועה הקיבוצית.

מאז ראה אור לראשונה בשנות ה-80 של המאה ה-20 השפיע לאומים ולאומיות עמוקות על חקר הלאומיות ותורגם ללשונות רבות, בהן לעברית בידי החוקר, הסופר והמתרגם דן דאור. למהדורה המחודשת של הספר נלווה פתח דבר מאת פרופ' יולי תמיר, ובו היא מוכיחה בבהירות כי אמנם אחרי מלחמת העולם השנייה פג במידה מסוימת קסמה של הלאומיות בעולם המערבי, והתיאוריה של גלנר לכאורה איבדה מתקפותה, אולם במאה ה-21 נראה שהלאומיות חוזרת במלוא התנופה

גלנר אולי לא חזה את ההתפתחויות שחלו בה, אבל הן מאששות את טענתו כי בכל זמן הלאומיות משקפת את מגוון הצרכים הכלכליים והפוליטיים של התקופה, ומכאן שספרו הוא על-זמני. "מעת לעת מופיע ספר שמכריח אותנו, בזכות התיאוריה המיוחדת שלו, לראות את ההיסטוריה כפי שלא ראינוה לפני כן. ארנסט גלנר כתב ספר שכזה". American Historical Review

דש קדמי ארנסט גלנר (1925-1995) היה פילוסוף, אנתרופולוג וחוקר מדע המדינה. במשך שנים רבות היה פרופסור בבית הספר לכלכלה של לונדון (LSE) ובאוניברסיטת קיימברידג' וכיהן כראש המרכז לחקר הלאומיות בפראג. ככותב, כמרצה וכאקטיביסט פוליטי, גלנר מתח ביקורת נוקבת על מערכות החשיבה הסגורות, בהן הקומוניזם, הפסיכואנליזה, הרלטיביזם והרודנות של השוק החופשי.

דש אחורי קלאסיקה מתורגמת של למדא לימוד מגישה תרגומים של חיבורים מכוננים שראו אור במרוצת השנים בהוצאת האוניברסיטה הפתוחה. זהו מקבץ יצירות קנוניות הממחישות, כל אחת בדרכה, כיצד ההיסטוריה מעצבת את ההווה.

עוד בסדרה חיי קרל הגדול איינהרד חשיבה לאומית והעולם הקולוניאלי: שיח משני- פרת

תאריך הוצאה לאור : 10/2021

256 עמודים

* פתח דבר     

תאור הקורס

סוגיות בחקר הלאומיות

ספרים נוספים בנושא לפתיחת הרשימה

העגלה שלי

העגלה שלי
העגלה ריקה