למדא - חנות הספרים של האוניברסיטה הפתוחה
האוניברסיטה הפתוחה

חיפושים נפוצים

חשיבה לאומית והעולם הקולוניאלי: שיח משני?
מספר קטלוגי
10374-510-5
תחום: מדעי הרוח
נושא: מדע המדינה ויחסים בין-לאומיים, היסטוריה

חשיבה לאומית והעולם הקולוניאלי: שיח משני?

כותב:

"חשיבה לאומית והעולם הקולוניאלי" הוא חיבור מופת פורץ דרך. זהו ניסיון נועז ומקורי לחתור תחת התפיסה הדומיננטית של המערב בדבר השאלה שמעסיקה מאוד גם את הישראלים: מהי לאומיות? מקובל לראות במדינות הלאום המערביות מודל חיקוי לשאר העולם. ואולם, האם הוא נכון בכל המקרים? האם מדינת הלאום המערבית, המפותחת יותר מבחינה כלכלית וההומוגנית מבחינה אתנית, לשונית ולרוב גם דתית, אכן מתאימה לשמש דוגמה בעבור מדינות מתפתחות, בהן גם אלה שבמזרח התיכון?

פרתה צ'טרג'י בוחן את השאלה מהזווית המיוחדת של הודו, מדינת עולם שלישי שעברה תהליכי התפתחות שונים מאלה שהתרחשו באירופה. הספר רלוונטי בייחוד לישראל, בשל הדמיון בין התגבשותם המאוחרת יחסית של עממי הודו לכלל עם ובין חבירתן של תפוצות ישראל לפזורותיהן לכלל עם, בשל עיסוקן המתמיד של שתי המדינות בזה?ת ובח?רות ובשל המתח הקבוע השורר בהן בין הדבקות במסורת הדתית ובין המודרנה והגלובליזציה.

למהדורה המחודשת של הספר נלווה פתח דבר מאיר עיניים מאת פרופ' אריה דובנוב, המבהיר את חשיבותו: "קריאה בו עשויה לסייע להבין את היחס המורכב שבין הגמוניה לדיכוי המתקיים גם לאחר 'רגע העצמאות'".

פרתה צ'טרג'י הוא פרופסור לאנתרופולוגיה ולמדעי המדינה. במשך עשור ניהל את המרכז ללימודי מדעי החברה בקולקטה ועתה הוא פרופסור לשם כבוד במדעי המדינה. חיבר תשעה ספרים נוספים באנגלית, קובצי מסות בבנגלית ומחזות שהועלו על הבמה ושבהם גם שיחק.

קלאסיקה מתורגמת של למדא לימוד מגישה תרגומים של חיבורים מכוננים שראו אור במרוצת השנים בהוצאת האוניברסיטה הפתוחה. זהו מקבץ יצירות קנוניות, הממחישות, כל אחת בדרכה, כיצד ההיסטוריה מעצבת את ההווה.

469 עמודים

שנת הוצאה לאור: יולי 2021

* טעימת קריאה     

תאור הקורס

סוגיות בחקר הלאומיות

ספרים נוספים בנושא לפתיחת הרשימה

העגלה שלי

העגלה שלי
העגלה ריקה