למדא - חנות הספרים של האוניברסיטה הפתוחה
האוניברסיטה הפתוחה

חיפושים נפוצים

ירושלים לדורותיה: בין התחדשות לשמרנות: ירושלים בשלהי התקופה העת'מאנית; מהדורה שנייה;  יח' 9
מספר קטלוגי
10208-209-6
תחום: מדעי הרוח
נושא: היסטוריה

ירושלים לדורותיה: בין התחדשות לשמרנות: ירושלים בשלהי התקופה העת'מאנית; מהדורה שנייה; יח' 9

כותב:

הקורס ירושלים לדורותיה מגולל את תולדות העיר ירושלים לאורך כארבעת אלפים שנה, מראשית האלף השני לפסה"נ - תקופה הברונזה התיכונה - ועד אמצע המאה העשרים לסה"נ - ערב הקמתה של מדינת ישראל. הקורס עוסק בתולדות העיר, עומד על סוד מעמדה המיוחד בהיסטוריה ובזיכרון של עמים, דתות ותרבויות ומסביר מה מייחד אותה ומעניק לה חיוניות היסטורית שנים כה רבות.

הוא מתחקה אחר הגורמים שעשו אותה מוקד של התעניינות כלל-עולמית, ונדרש לשאלה כיצד זכתה למעמד מיוחד לא רק במישור ההיסטורי-הראלי, אלא גם במישור המטא-היסטורי, וכיצד נתייחד לה מקום מרכזי בעולם הנחמה בחזון אחרית הימים. היחידה התשיעית עוסקת בתולדות העיר ותושביה מראשית המאה התשע עשרה ועד כיבושה בידי בריטניה בשנת 1917. בתקופה זו נעשו באימפריה העות'מאנית רפורמות חוקתיות ומנהליות שהשפיעו על התפתחות העיר, ובה בעת גברה מעורבותן של מעצמות אירופה בעיר הקודש.

ארגונים וחברות ממדינות אירופה ניצלו את חולשתו היחסית של השלטון העות'מאני ואת יוקרתה של ירושלים במרכז צלייני כדי לתבוע אפוטרופסות על אתרים מקודשים לנצרות. מעורבות המעצמות התבטאה גם בתנופת בנייה שירושלים לא ידעה כמותה מאז התקופה הלבנית. בהשפעת תהליכי המודרניזציה השתלבו משפחות העילית המוסלמיות הוותיקות במנהל המתחדש.

היישוב היהודי בעיר, הקרוי "היישוב הישן", התפתח והיה לקבוצה החברתית הדתית הגדולה בירושלים, והוא הקים שכונות חדשות מחוץ לחומות. ואולם, הנהגתו הסתייגה מקליטת השפעות המערב ולא הצטרפה לתנועה הלאומית היהודית המודרנית.

תאור הקורס

ירושלים לדורותיה

ספרים נוספים בנושא לפתיחת הרשימה

העגלה שלי

העגלה שלי
העגלה ריקה