למדא - חנות הספרים של האוניברסיטה הפתוחה
האוניברסיטה הפתוחה

חיפושים נפוצים

ירושלים לדורותיה: ירושלים בירת ממלכת הצלבנים; מהדורה שנייה; יח' 6
מספר קטלוגי
10208-206-2
תחום: מדעי הרוח
נושא: היסטוריה

ירושלים לדורותיה: ירושלים בירת ממלכת הצלבנים; מהדורה שנייה; יח' 6

כותבים:

הסדרה ירושלים לדורותיה מגוללת את תולדות העיר ירושלים לאורך כארבעת אלפים שנה מראשית האלף השני לפנה"נ - תקופת הברונזה - ועד אמצע המאה העשרים לסה"נ - ערב הקמתה של מדינת ישראל. הסדרה עוסקת בתולדות העיר, עומדת על סוד מעמדה המיוחד בהיסטוריה ובזיכרון של עמים, דתות ותרבויות ומסבירה מה מייחד אותה ומעניקה לה חיוניות היסטורית שנים כה רבות.

היא מתחקה אחר הגורמים שעשו אותה מוקד של התעניינות כלל- עולמית, ונדרשת לשאלה כיצד זכתה למעמד מיוחד לא רק במישור ההיסטורי-הראלי, אלא גם במישור המטא-היסטורי, וכיצד נתייחד לה מקום מרכזי בעולם הנחמה ובחזון אחרית הימים.

היחידה השישית - ירושלים בירת ממלכת הצלבנים - עוסקת בתולדות ירושלים בשנים 1187-1099 , שבהן שבה ירושלים להיות עיר נוצרית, בירה של ממלכת נוצרית - מקום מושבם של מלך נוצרי ומנגנון השלטון, ולא שכנו בה קהילות יהודיות או מוסלמיות. הצלבנים ארגנו מחדש את המרחב העירוני בכלל ואת המרחב הקדוש בפרט, והתרבות הלטינית המערבית התבטאה במערכת מוסדות השלטון, המשפט והכנסייה, בפולחן הדתי ובחזות העיר. היחידה נפתחת בתיאור התקופה רבת התהפוכות המדיניות שלפני הכיבוש הצלבני בשנת 1099;

בהמשך, תוך שימוש בכרוניקות היסטוריות, ספרות עולי רגל, דרשות, איגרות, תעודות וספרות מחקר, מוצגים השינויים שעברה העיר במאה השתים-עשרה, ובמאפייניה המוסדיים, החברתיים והדתיים. לדיון נרחב זוכים מעמדה של ירושלים המוקד צליינות בינלאומי ראשון במעלה, אוכלוסיית העיר, המעלה, אוכלוסיית העיר, המנהל העירוני ופני העיר.

תאור הקורס

ירושלים לדורותיה

ספרים נוספים בנושא לפתיחת הרשימה

העגלה שלי

העגלה שלי
העגלה ריקה