למדא - חנות הספרים של האוניברסיטה הפתוחה
האוניברסיטה הפתוחה

חיפושים נפוצים

פטריוטים ללא מולדת: האורתודוקסיה בהונגריה מאמנציפציה לשואה
מספר קטלוגי
91417-603-7
 
 

פטריוטים ללא מולדת: האורתודוקסיה בהונגריה מאמנציפציה לשואה

כותב:

פטריוטים ללא מולדת חושף את אחד הזרמים החשובים ביהדות הונגריה, שעד היום לא דובר בו רבות - האורתודוקסיה המודרנית. הספר בוחן את החברה היהודית בהונגריה במאות ה-19 וה-20 ומראה כי מתקופת האמנציפציה התפתחה במרכזה דתיות מודרנית נרחבת, שלא ראתה סתירה בין דבקות במסורת ובין השתלבות במדינה. פניה המודרניות של אורתודוקסיה זו התגלו בפתיחותה למדינת הלאום ההונגרית, לתרבותה ולעמה וביחסה להשכלה ולעולם הידע הכללי. תגובותיה של האורתודוקסיה לאנטישמיות היו אף הן מודרניות ולרוב חרגו מהדפוסים התיאולוגיים המסורתיים.

ואולם, ניסיון ההשתלבות של האורתודוקסים ושל יתר היהודים לא עלה יפה. הספר עוקב אחר מסעם של האורתודוקסים מהאמנציפציה ועד לשואה ומנסה לעמוד על התנאים שהביאו אותם, עד הרגע האחרון, לאמון מלא ביושרה של הונגריה, שאותה אימצו להם למולדת. מדוע האמינו כי להם זה לא יקרה? מדוע הופתעו וכיצד לא הבחינו באסון המתקרב?

זהו סיפורה של קהילה שהרגישה נטועה בארצה ותרמה רבות לקידומה ולפיתוחה אך בסופו של דבר נדחתה - סיפורם של פטריוטים ללא מולדת.

ד"ר יהודה הרטמן עוסק בחקר הקהילה היהודית בהונגריה בתקופה המודרנית. להרטמן תואר שלישי במתמטיקה מאוניברסיטת קליפורניה ותואר שלישי בתולדות ישראל מאוניברסיטת בר-אילן. הרטמן הוא חתן פרס ביטחון ישראל עבור מחקר מדעי. הוא עסק במחקר שימושי בפרויקטים בין-לאומיים ובהוראה אקדמית, ייסד חברה לפיתוח מערכות אופטימיזציה לתהליכים תעשייתיים והיה המדען הראשי שלה.

שנה 2020

418 עמודים

* טעימת קריאה     

העגלה שלי

העגלה שלי
העגלה ריקה