למדא - חנות הספרים של האוניברסיטה הפתוחה
האוניברסיטה הפתוחה

חיפושים נפוצים

הקולוניאליזם האירופי: אידיאולוגיה, מדיניות, התנגדות
מספר קטלוגי
10925-001-9
תחום: מדעי החברה
נושא: מדע המדינה ויחסים בין-לאומיים

הקולוניאליזם האירופי: אידיאולוגיה, מדיניות, התנגדות

כותבת:

המונח "קולוניאליזם" מעורר בנו לעתים קרובות אסוציאציות שליליות, ולרוב הוא נקשר בשיח הציבורי לתופעות של אי-שוויון ודיכוי. עם זאת, נראה שעל אף השימוש התכוף במונח, מהותו כתופעה היסטורית ממשית אינה תמיד ברורה. ספר זה עוסק במירוץ הכיבוש האירופי באסיה ובאפריקה בעת החדשה המאוחרת, ומטרתו להביא להיכרות טובה יותר עם הקולוניאליזם האירופי על מאפייניו הפוליטיים, החברתיים והתרבותיים, הגורמים לו, אופן יישומו וההתנגדות שעורר.

הספר נועד בעיקר להאיר את מורכבות הקולוניאליזם ולבחון את האופן שבו השפיעה ההתפשטות הקולוניאלית של אירופה, הן על המעצמות הקולוניאליות והן על החברות שהן שלטו עליהן. הספר מחולק לשלושה חלקים: החלק הראשון עוסק בצמיחת הרעיון הקולוניאלי באירופה, בקשר בינו לבין התיאוריות הגזעניות שהתפתחו באירופה באותה תקופה, במאמצים לקדם את הרעיון הקולוניאלי בקרב דעת הקהל באירופה ובאופני ההתפשטות האירופית באסיה ובאפריקה. החלק השני מתמקד במפגשים הקולוניאליים בין המעצמות האירופיות הכובשות בין האוכלוסיות הנכבשות,

בקשיים ובסוגיות שעוררה השליטה הקולוניאלית ובמידת יישומה של "המשימה המתרבתת" בארבעה תחומים בולטים: חינוך,רפואה,משפט וכלכלה. החלק השלישי דן בערעור על הרעיון הקולוניאלי במושבות ובאירופה ובצורות ההתנגדות השונות לקולוניאליזם שצמחו בעיקר לאחר מלחמת העולם השנייה. הפרק האחרון של הספר בוחן את השאלה האם הקולוניאליזם הוא אכן נחלת העבר ובאיזו מידה ממשיכים היבטים מסוימים שלו להתקיים גם בימינו.

ד"ר רות ג'יניאו היא מרצה בכירה במחלקה להיסטוריה כללית באוניברסיטת בן-גוריון בנגב. ספרה Frence Colonialism Unmasked: The Vichy Years in Frence West Africa יצא לאור בשנת 2006. כמו כן, היא פרסמה מאמרים בנושאים מגוונים הקשורים לקולוניאליזם הצרפתי באפריקה. החל משנת 2010 היא מכהנת כנשיאה של החברה ההיסטורית לחקר הקולוניאליזם הצרפתי(Frence Colonial Society).

254 עמודים

העגלה שלי

העגלה שלי
העגלה ריקה