למדא - חנות הספרים של האוניברסיטה הפתוחה
האוניברסיטה הפתוחה

חיפושים נפוצים

בין משנה למדרש: קריאה בספרות התנאית
מספר קטלוגי
10815-502-9
תחום: מדעי הרוח
נושא: מדעי היהדות

בין משנה למדרש: קריאה בספרות התנאית

כותב:

בין משנה למדרש מציג באור חדש את המהפכה המשפטית שחלה ביהדות בשלהי העת העתיקה. המשנה, שנחתמה בראשית המאה השלישית לספירה על ידי רבי יהודה הנשיא, הייתה ראשיתה של מהפכה נורמטיבית ופרשנית חסרת תקדים. לראשונה בתולדות התרבות היהודית, שהעבירה את מסורותיה מדור לדור, נוצרה מערכת חוקים מקיפה העומדת לעצמה, במנותק מן המקרא. ספרי החומש זכו באותה תקופה גם לפרשנות נועזת ומתוחכמת, בספרות המדרש, שהוציאה את התורה מפשט הכתוב והתאימה את מסריה למציאות זמנם של החכמים.

כיצד קרה שקמה בעולמם של החכמים מערכת חוקים חדשה ושונה מזו שהתקיימה מאות שנים? האם המדרש אכן נולד למטרות פרשנות או אולי מונחות בבסיסו מוטיבציות אחרות? המחבר בוחן שאלות יסוד אלה ומציע להן תשובות מפתיעות.

פרופ' ישי רוזן-צבי הוא פרופסור מן המניין בחוג לפילוסופיה יהודית ותלמוד באוניברסיטת תל אביב ועמית מחקר במכון שלום הרטמן. מחקריו עוסקים בשאלות של כינון זהות אישית וקולקטיבית בתלמוד ובפרשנות מדרשית. ב-2013 נבחר לכהן כחבר האקדמיה הישראלית הצעירה למדעים. ספרו הקודם Goy: Israel's Multiple Others and the Birth of the Gentile (Oxford, 2018), שנכתב עם פרופ' עדי אופיר, דן במושג ה"גוי" מן המקרא ועד הספרות הרבנית.

440 עמודים

שנת הוצאה: 2020

* טעימת קריאה     

תאור הקורס

בין משנה למדרש: קריאה בספרות התנאית

ספרים נוספים בנושא לפתיחת הרשימה

העגלה שלי

העגלה שלי
העגלה ריקה