המזרח התיכון בימינו: תורכיה - לאומיות במבחן ניגודיה
מספר קטלוגי
10646-008-2
תחום: מדעי הרוח
נושא: היסטוריה

המזרח התיכון בימינו: תורכיה - לאומיות במבחן ניגודיה

כותבת:

סדרת ספרי "המזרח התיכון בימינו" של האוניברסיטה הפתוחה ממשיכה את סדרת ה"מבוא להיסטוריה של המזרח התיכון בעת החדשה" שעסקה בניתוח תולדות האזור מראשית המאה ה-19 ועד לאחר מלחמת העולם הראשונה, ואת סדרת "המזרח התיכון בין מלחמות העולם" שדנה בארצות האזור עד לאחר מלחמת העולם השנייה והקמת "הליגה הערבית".

כשתי קודמותיה מהווה גם "המזרח התיכון בימינו" ניסיון ללמוד את התהליכים העיקריים שעיצבו את המרחב האסלאמי והערבי שנכלל בהגדרת "המזרח התיכון", ולהבין מרחב זה הן כמכלול תרבותי-היסטורי והן כמגוון של מדינות וחברות. את ספרי הסדרה כתבו חוקרים המייצגים, איש-איש בתחומו, את מיטב הלמדנות באוניברסיטאות ישראל. הספר "תורכיה - לאומיות במבחן ניגודיה" מנתח את תולדותיה של מדינה שעברה בראשית המאה העשרים מהפכה עמוקה, והעוברת בימינו אלה תמורות בסימן של סגירת מעגל וחזרה לשורשים.

לאחר מלחמת העולם הראשונה קמה תורכיה המודרנית בהנהגת מצטפא כמאל ואימצה לאומיות מודרנית בגרסה פרו-מערבית קשוחה. כמעט כל היבטי חייהם של דוברי התורכית הוגדרו מחדש ברוח לאומית-חילונית, והמדינה פנתה מערבה תוך כדי התרחקות מעברה העת'מאני המזרח-תיכוני. שלל תהליכי עומק בתחומי החברה, הכלכלה, הדמוגרפיה, מקומה של האישה, מהות ההשכלה ועוד, החזירו בדורנו את ערכי האסלאם אל לב התמונה הפוליטית של תורכיה.

מחברת הספר ד"ר ענת לפידות-פירילה עוקבת אחר התמורות האלה, מתארת מצד אחד את המתח בין החדש לישן ולמתחדש, ומן הצד האחר את ההשלמה ביניהם, ובתוך כל מסבירה הן את התהפוכות הפנימיות, והן את חזרתה של תורכיה למלא תפקיד חשוב במזרח התיכון.

250 עמודים

תאור הקורס

המזרח התיכון בימינו

הסל שלי

הסל שלי
הסל ריק