למדא - חנות הספרים של האוניברסיטה הפתוחה
האוניברסיטה הפתוחה

חיפושים נפוצים

הנצרות הקדומה: שלוש המאות הראשונות (מהדורה מתוקנת)
מספר קטלוגי
10531-509-7
תחום: מדעי הרוח
נושא: היסטוריה

הנצרות הקדומה: שלוש המאות הראשונות (מהדורה מתוקנת)

כותבת:

מהו הרקע להופעתה של הדת הנוצרית ומה הם שורשיה ההיסטוריים? כיצד התגבשו כתביה וכיצד התעצבה התיאולוגיה שלה? על השאלות האלו מנסה ספר זה להשיב. במרכזו עומדת דמותו של ישו ונדונות פרשיות עיקריות בעלילת חייו, כפי שהן מתוארות בברית החדשה. דיון מפורט מוקדש לסיפור התגבשותה של הכנסייה הקדומה בירושלים לאחר מותו של ישו ולפעילותו של פאולוס, השליח לגויים, מי שעיצב את התיאולוגיה הנומרית ודאג להפצתה ברחבי העולם ההלינסטי-הרומי.

הספר בוחן את תהליך פרידתה של הנצרות מן היהדות, את ראשית התפשטותה של האמונה החדשה ואת העדויות החיצוניות הקדומות עליה. נושאים מרתקים אלו נדונים באמצעות קריאה ביקורתית של המקורות הקדומים, ובעיקר הברית החדשה, ושל המחקר המודרני המפרש אותם, מצביע על הקשיים שהם מעלים ומנסה ליישבם. הספר נותן ביטוי לאסכולות ולשיטות המחקר העיקריות שהטביעו את חותמן על חקר הנצרות הקדומה ומאיר את ריבוי הפרשנויות והמחלוקות הקיימות כמעט בכל פרשייה - ריבוי הנובע בעיקר ממורכבותם של המקורות.

הספר משלב, לצד דיונים בנושאים השונים, גם שאלות שמטרתן להעמיק את הדיון ולהפגיש את הקוראים עם עמדות שונות במחקר. שאלות אלו כוללות הפניות לקובץ הנצרות הקדומה, שלוש המאות הראשונות, אסופת מאמרים, המרחיב את יריעת הדיון ומלווה ספר זה.

ד"ר רבקה ניר עוסקת במחקר ובהוראה של תקופת הבית השני, מתמחה בחקר הנצרות הקדומה והספרות הפסבדו-אפיגרפית. ספרה The Destruction of Jerusalem and the idea of Redemption in the Syriac Apocalypse of Baruch Biblical Literature ,Atlanta 2003 היא פרסמה מאמרים העוסקים בנושאי התמחותה.

תאור הקורס

הנצרות הקדומה

ספרים נוספים בנושא לפתיחת הרשימה

העגלה שלי

העגלה שלי
העגלה ריקה