למדא - חנות הספרים של האוניברסיטה הפתוחה
האוניברסיטה הפתוחה

חיפושים נפוצים

להקשיב למוסיקה וללאומיות
מספר קטלוגי
10513-530-5
תחום: מדעי הרוח
נושא: היסטוריה

להקשיב למוסיקה וללאומיות

עורכים:

ללאומיות אין תקומה ללא מוסיקה ולתרבות גרמניה אין מקום בין תרבויות העולם ללא המוסיקה של באך, היידן, מוצרט, בטהובן וואגנר (ובל נשכח את שוברט, מנדלסון ברתולדי, שומאן, בראהמס, מאהלר ורבים אחרים). אישוש של קביעות אלה הוא עיקרו של קובץ מאמרים זה בעריכת הנרי וסרמן ובנימין פרל.

שניים מן המאמרים מתארים כיצד, החל מראשית המאה ה-19, נוסדו במרכז אירופה דוברת הגרמנית מקהלות של בני הבורגנות המשכלת שמטרתן המוצהרת הייתה שירה בצוותא של מיטב המוסיקה של מלחיני גרמניה שבדרך. הן שרו שירים מסוג חדש, שירים "לאומיים", שהיה להם כוח משיכה רב. בכך הפכו המקהלות לגרעין של גרמניה שבדרך.

שלושה מן המאמרים מפנים את המבט ליצירה סימפונית חדשנית שניצבה על פרשת דרכים מבחינת התפתחות המוסיקה הקונצרטנטית. כך הותווה במוסיקה כיוון חדש שהוא בעל משמעות כלל אנושית, אך בו-בזמן ניתן לפרשנות לאומית נוסח שופן, ליסט, ואגנר וסמטנה - הסימפוניה השלישית של בטהובן, המוכרת גם בשם "ארואיקה".

מאמר נוסף מתעמק ברומן המופת של תומס מאן, ד"ר פאוסטוס (1947), שבו מתמודד מאן עם שאלת הגורמים לקטסטרופה שהגרמנים המיטו על העולם. מאן מתמקד במקומה של המוסיקה בהקשר זה - כשהכוונה במיוחד למוסיקה של ואגנר - שכן המוסיקה העניקה לגרמנים תודעה של ייחוד, נבחרות, גאונות ושליחות שהייתה להם לרועץ.

תאור הקורס

נאורות, רומנטיקה ולאומיות גרמנית

ספרים נוספים בנושא לפתיחת הרשימה

העגלה שלי

העגלה שלי
העגלה ריקה